Пређи на главни садржај


Porodica




Sociološki posmatrano porodica spada u red malih društvenih grupa ili primarnih društvenih grupa. Porodica je grupa najbližih srodnika koja se izdvojila posle dugog evolucionog kretanja društva iz šireg sklopa srodničkih zajednica (klan, rod, pleme, bratstvo), a koju karakteriše priznata, društveno sankcionisana veza između supružnika suprotnih polova (brak) i čiji je cilj rađanje, odgajanje i socijalizacija potomstva (rođene ili usvojene dece).
Za modernu porodicu je karakteristično izdvajanje bračnog para iz šireg srodničkog sklopa porodica i njihova autonomija, okrenutost supružnika ka potrebama svoje dece i izgradnja privatne porodične intime, tj. osećajnog zajedništva među članovima.
Porodica počiva na relativno trajnijoj monogamnoj vezi i odnosu pripadnika dva suprotna pola koji stvaraju zajednicu radi rađanja i potomstva. Brak je veoma stara univerzalna društvena institucija, društveno priznata, kojom se normiraju seksualni odnosi pripadnika dva suprotna pola sa ciljem rađanja potomstva.
Porodica se dovršava rađanjem nove ljudske jedinke- ona postaje društvena grupa činom biološke reprodukcije, koji može biti zamenjen činom usvajanja deteta. Na temelju ovog događaja u porodici se uspostavljaju dve trajne vrste društvenih odnosa:
–          polno- rodni odnosi ili rodno- polna podela rada u porodici– pojam roda označava društveno konstituisane i konstruisane uloge polova u društvu;


–          generacijski– generacije su velike društvene grupe koje se zasnivaju na starosti, odnosno poreklu svojih pripadnika. U prodici govorimo o genealoškim generacijama tj. generacijama predaka i potomaka, a u modernoj porodici o roditeljima i generaciji njihove dece.
Na ovim odnosima se gradi struktura porodice koja obuhvata mrežu srodničkih odnosa, unutar same porodice i između pojedinačnih porodica. Srodnička mreža odnosa posreduje pojedincima položaje, uloge i norme koje ih integrišu u širu društvenu zajednicu.
Osnovna funkcija moderne porodice jeste socijalizacija novih članova društva (dece) odnosno društvena kontrola kroz permanentni proces normalizacije odraslih članova (supružnika). Proces socijalizacije uključuje tri složena procesa: kultivaciju (uvođenje deteta u društvenu kulturu), socijalizaciju u užem smislu (uvođenje deteta u sistem očekivanih društvenih uloga i položaja) i individualizaciju (personalizacija- formiranje personalnog integriteta i identiteta, tj. svoga JA) novog člana društva.

Moderna porodica ima tendenciju da sve više odbacuje i sužava ranije mnogobrojne funkcije, a pre svih proizvodne- to je proces redukcije porodičnih funkcija.
Domaćinstvo je radno- funkcionalni i smeštajni prostor porodice. U savremenim društvima domaćinstvo i porodica se najčešće poklapaju, pa zato govorimo o porodičnom domaćinstvu.
Sociološki, porodica se posmatra kao primarna grupa ili kao intimna zajednica koja živi u privatnoj sferi. Pojedinci u porodici se osećaju slobodnije u odnosu na sve druge vrste pripadanja i odnosa. Iz tog razloga u porodici češće dolazi do sukoba između članova, jer svaki pojedinac smatra da im pravo da neposredno iskaže svoju povređenost, ljutnju, strah, razočaranje ponašanjem ili stavovima drugih.
Podela na privatnu i javnu sferu učvršćuje se okvirima građanskog društva. Privatna sfera po tom obrascu i shvatanju društva jesta sfera u kojoj živi i radi privatni individuum i njegova porodica, a javna sfera se odnosi na državu kojoj privatni individuumi ustupaju deo svoje slobode, kako bi osigurali svoju bezbednost i bezbednost svoje porodice.
U društvu modernog doba porodica ima veoma značajnu ulogu da stabilizuje i uravnoteži odnose između makrostrukture društva i njegovih podsistema i mikrojedinica društva- pojedinaca i njihovih brojnih socijalnih veza. Porodica je most koji omogučava da se raznovrsni uticaji društva prenesu do pojedinaca, ali i da se individue zaštite porodičnom intimom u odnosu na nepreglednost i zamršenost globalnih društvenih veza
Moderan brak je, umesto ranije religijske institucije koja obavezuje na doživotnu vernost i zajedništvo, pretvoren u profanu pravnu instituciju- sklapanja bračnog ugovora. Za ugovor je potrebna slobodna volja oba ugovarača- muškarca i žene, i u tome leži u osnovi ravnopravnost partnera u modernom braku.
U domaćinstvu je uvek postojala veoma striktna podela uloga prema rodu i godinama života. U modernoj porodici podela rada je izvršena tako što je muž- otac dobio zaduženje da zarađuje za izdržavanje porodice, a žena- majka da kod kuće održava domaćinstvo i brine se o deci. To je obrazac strategije rodnih uloga supružnika. U današnje vreme ova situacija je veoma promenjena jer su u većini slučajeva i žene hraniteljice, tj. izlaze na tržište rada, zapošljavaju se i zarađuju sopstvena sredstva za izdržavanje.
Ukoliko u porodici postoje dugotrajni nerešeni sukobi između supužnika, najčešće se rešavaju razvodom braka.
U današnje vreme sve više dolazi do izražaja tendencija da se brišu rodne razlike upisane u prošlosti u uloge majke i oca, pa se za te uloge upotrebljava rodno neutralni pojam- roditeljstvo. Time društvo pokazuje da očekuje da oba supružnika podjednako ulažu u svoju decu i da se podjednako iskažu kao roditelji. Ipak, činjenica da i danas žene najviše prihvataju odgovornost i staranje o deci pokazuje da društvo mora još više da se promeni kako bi bio ostvaren pravi smisao roditeljstva. Savremena porodica se naziva i decentrična porodica zbog toga što je funkcionalna pažnja partnera usmerena ka deci.
U modernom dobu deca postaju roditeljski projekat, roditelji ulažu u budućnost dece. To znači da porodica i društvo decu određuju kao objekte roditeljskih vrednosti, ambicija i želja. Ako se projekat ne ostvari, roditelji rizikuju da dožive poraz u najvažnijem domenu svog ličnog života, a na decu pada krivica da su neuspešna.
Konflikti u porodici – uzroci nastajanja sukoba mogu ležati u makrodruštvenoj ravni (ekonomska recesija, nezaposlenost, siromaštvo i sl.), a mogu biti i neke osobine ličnosti članova porodice ili njihova uzajamna neprilagođenost. Dugotrajnao nezadovoljstvo najčešće rezultira porodičnim nasiljem. Najčešći vršilac nasilja u porodici je muškarac koji se koristi sredstvima patrijahalnog autoriteta.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Statusne društvene grupe položaj, kaste, staleži. Po Veberu, društvena očekivanja od pripadnika statusne grupe obuhvataju četiri oblasti. Način življenja Način sticanja dohotka Zajedničko obrazovanje Međusobno sklapanje brakova Statusni simbol-  predmet čije posedovanje pokazuje pripadnost određenoj statusnoj grupi. Najrazvijenije su one statusne grupe koje su uspele da obezbede sebi društveni monopol u nekoj oblasti. Prvi korak ka tom monopolu jeste ekskluzivnost, otežavanje pripadnicima drugih statusnih grupa da pristupe određenim položajima ili dobrima. Ako se takva privilegovanost i zakonski ozvaniči, statusna grupa postaje  STALEŽ. MOĆ  je sposobnost postizanja dobrovoljne poslušnosti. Legitimnost-  prihvatanje autoriteta i pravila koja vladaju u nekoj društvenoj grupi od strane pojedinaca koji je čine. Viši društveni položaj, ugled i moć osnova su  elite.  Reč  elita  dolazi od latinskog  eligere,  što znači...
Društvene grupe Društvene grupe su skupine ljudi koje povezuje zajednička delatnost, poreklo i društveni položaj, pa time i zajednički interesi, potrebe i vrednosti pripadnika a takođe i osećaj pripadnosti jednoj grupi. Klasifikacija u sociologiji se najčešće vrši primenom složenih kriterijumima koji su nastali od prostijih. Takvim postupkom dolazimo do jednu od najčešćih klasifikacija: Srodničke društvene grupe (porodica). Funkcionalne društvene grupe (profesionalne, verske). Statusne društvene grupe (položaj, kaste, staleži). Prostorne društvene grupe (naselja). Kulturno istorijske grupe (narod). Dihotone društvene grupe: Prema veličini: velike i male. Prema trajanju: privremene i stalne. Prema otvorenosti: otvorene i zatvorene. Prema unutrašnjoj organizaciji: autoritarne i egalitarne. Autoritarne – odlučuje jedan ili nekoliko ljudi.Egalitarne – svi su jednaki. Prema stepenu formalizacije: formalne i neformalne. Prema bliskosti: primarne i sekun...